Webové stránky - Monitoring návštěvnosti webové prezentace
Felix Slováček Co je big band Big Band Felixe Slováčka Swing Band Big Band a Swing Band nabízí Diskografie a ukázky Fotogalerie Kalendář Aktuality Kontakt English Deutsch
Big Band Felixe Slováčka
Jako big band se označuje větší orchestr, který je složen ze dvou základních nástrojových sekcí - dechové sekce a tzv. rytmiky. Do dechové sekce patří obvykle 3-5 hráčů na trumpetu, 3-4 hráčů na pozoun a 3-5 saxofonistů. Rytmiku, nepostradatelnou součást každého orchestru, zajišťuje v big bandu klavír, bicí, kytara a kontrabas, popřípadě baskytara. Většina big bandů má tedy mezi 15-20 členy.

Big bandy začaly vznikat na konci dvacátých let - s nastupující érou swingu - ve Spojených státech amerických a brzy se rozšířily také na evropský kontinent. Poprvé se v těchto orchestrech setkávali černí i bílí jazzoví muzikanti, z nichž se mnozí proslavili také jako vynikající sólisté. Jazz v podání těchto orchestrů ztratil na své expresivitě a nalezl širší publikum - stal se hudbou taneční i poslechovou, zralou dokonce i pro koncertní pódia.

Mezi dnes již legendární big bandy patří např. orchestr Glenna Millera (pozoun), Counta Basieho (klavír) nebo orchestr "krále swingu" Benny Goodmana (klarinet).